Güneş panellerinin 10 faydası
25 Temmuz 2022
Solar Güneş Enerji Nedir?
25 Temmuz 2022

Kiremit nedir nasıl uygulanır?

En yaygın ve popüler çatı kaplama malzemelerinden biri olan çatı kiremitleri çok çeşitli ebatlarda mevcuttur ve doğru şekilde monte edildiğinde evinizi veya binanızı korumak için uzun ömürlü ve hava geçirmez bir çatı kaplaması sağlarlar.

Peki, maksimum dayanıklılık ve çekici bir yüzey elde etmek için bir çatıyı nasıl döşersiniz? Bir çatıyı döşemekle ilgili ihtiyacınız olan her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kiremit malzemesi seçimi

Bir çatıyı döşemeden önce, çatınızda hangi tip kiremit kullanacağınızı belirlemeniz önemlidir.

Kil çatı kiremitleri

Kil çatı kiremitleri inanılmaz derecede popülerdir ve yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Sadece geleneksel ve zamansız bir çatı oluşturmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda mevcut en uzun ömürlü çatı kaplama malzemelerinden biridir. Ek olarak, kil kiremitler renk ve boyut açısından nispeten tutarlıdır, bu da genel çatının görünümünün tutarlı ve temiz olduğu anlamına gelir.

Arduvaz çatı kiremitleri

Arduvaz çatı kiremitleri bir başka popüler çatı kaplama malzemesidir. Arduvaz çatı kiremitleri, canlı ve temiz bir yüzey oluşturan doğal olarak çarpıcı görünümleri ve aynı zamanda doğal renk varyasyonlarına sahip olmaları nedeniyle popülerdir. Arduvaz çatılar genellikle 100 yıl veya daha uzun bir ömre sahiptir, bu da onları inanılmaz derecede uzun ömürlü ve geleneksel binalar için harika kılar.

Beton çatı kiremitleri

Beton çatı kiremitlerinin popülaritesi, inanılmaz derecede geniş bir renk, boyut ve kiremit stili yelpazesi sağlamak için teknikler geliştikçe artmıştır. Beton çatı kiremitleri nispeten çevre dostu olduğundan, genellikle çevre referanslarının dikkate alındığı projelerde kullanılır.

Plastik çatı kiremitleri

Hafif ve çevre dostu alternatifler oluşturmak için geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş bir dizi plastik çatı kiremiti de vardır. Plastik çatı kiremitleri bir dizi farklı stil, renk ve boyutta gelir, bu nedenle daha geleneksel bir çatı görünümünü taklit etmek mümkündür, ancak daha çevre dostu özelliklerle.

Gerekli kiremit sayısını hesaplayın

Çatı alanını hesapla

Çatınıza takmak istediğiniz kiremitleri seçtikten sonra, kaç kiremit ihtiyacınız olacağını hesaplamanız gerekir. Bunu yapmak için bir çatı kiremitinin boyutunu ve çatı alanının boyutunu bilmeniz gerekir. Çatı alanının nasıl hesaplanacağı hakkında daha fazla bilgi için, ‘Bir proje için çatı alanını nasıl hesaplarsınız?’ kılavuzumuza gidin.

Gerekli karo sayısını hesaplayın

Çatı alanını hesapladıktan sonra, onu kiremit boyutuna bölebilirsiniz. Alternatif olarak, üreticinin yönergelerine bir göz atın – üretici genellikle bir çatı için metrekare başına kaç kiremit gerektiğini ayrıntılandıran bir rakam sağlar. Kaç kiremite ihtiyacınız olduğunu hesaplama konusunda daha fazla ayrıntı için kılavuzumuza göz atın.

İhtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun

İhtiyacınız olan kiremit sayısını hesapladıktan ve gerekli diğer tüm araç ve gereçlere sahip olduğunuzda, çatıyı döşemeye başlayabilirsiniz. Merdiven ve çekiç gibi sıradan alet ve aksesuarların yanı sıra, çatı kiremitlerine (gerektiğinde sırt ve sırt kiremitleri dahil), çatı çivilerine, ahşap çıtalara, alt tabakaya ve dolgu macununa da ihtiyacınız olacağını unutmayın.

çatıyı hazırla

Önceden var olan bir çatı üzerinde çalışıyorsanız, ilk adım mevcut çatı kaplama malzemelerini kaldırmaktır. Ek olarak, kaplamaya bir göz atın – herhangi biri hasar görmüşse değiştirin veya onarın. Çatı kiremitlerini destekleyeceğinden, güvenli mantolama yapılması önemlidir.

Altlık yükleyin

Kılıf kontrol edildikten ve gerektiğinde değiştirildikten sonra altlık takılabilir. Altlık, alt saçaklardan paralel olarak yuvarlanmalı, levhalar halinde çatı çizgisinin tepesine kadar çalışmalı, diğer tarafı sabitlemeden önce çatının üst kısmı ile örtüşmelidir. Bir conta oluşturmak için her bir altlık rulosu arasında bir örtüşme olduğundan emin olun ve altlığı kılıfa çivileyerek çivilerin yaklaşık 50 cm aralıklı olmasını sağlayın.

Ahşap çıtaları takın

Altlık döşendikten sonra, üzerine çatı kiremitlerinin yapıştırılacağı sabit bir yüzey sağlamak için ahşap çıtaların takılması gerekir. Ahşap çıtalar arasındaki boşluk, fayanslar kullanılarak hesaplanır – Fayansların, saçak kiremitinin oluğun merkezine ulaşması gereken saçaklar dışında, her zaman en az 3 inç üst üste binmesi gerekir.

Bu nedenle, bir karoyu ahşap çıta üzerine ve başka bir karoyu da ahşap çıta üzerine yerleştirin. İki karo arasında 3 inçlik bir örtüşme oluşana kadar çıtaları birlikte veya birbirinden ayırın. Ardından iki çıta arasındaki mesafeyi ölçün – bu, her bir ahşap çıta arasında olması gereken mesafedir. Çatının altında bir çıta ile başlayın ve bir kiremitin oluğun ortasına uzanmasını sağlayın ve ardından aralarında hesaplanan mesafe ile çıtaları takarak yukarı doğru çalışın.