Daha parlak yarınlar için güneş enerjisi
25 Temmuz 2022
Geçmişten günümüze kiremit
25 Temmuz 2022

Evim Güneş Enerjisi için Uygun mu?

Evim Güneş Panelleri İçin İyi Bir Aday mı?

Güneş enerjisine geçmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen şunu merak ediyorsunuzdur: Güneş enerjisi maliyet etkin mi? Çatım güneş panelleri için uygun mu? Güneş enerjisi evime güç sağlamak için yeterli elektrik üretecek mi? En iyi güneş panellerini kim yapar?

Ama önce, eviniz için güneş panellerinin faydalı olup olmadığını araştırmak önemlidir. Bir güneş enerjisi sistemi satın almak veya kiralamak isteyen herkese, evlerinin güneş panelleriyle güç üretmeye en uygun olduğundan emin olmak için sorduğumuz bazı önemli soruları burda bulabilirsiniz.

1. Enerji faturanız ne kadar?

Enerji için ne kadar ödediğinizi bilmek, evinizin güneş enerjisi için iyi bir aday olup olmadığını değerlendirmenin ilk adımıdır. Asıl soru, size tasarruf sağlayacak mı? Bazı bölgelerde elektrik çok ucuzdur. Çoğu ev sahibi için elektrik faturası korkunç bir aylık giderdir. Genel kural, güneş enerjisinin aylık elektrik faturası en az 1000- 1500  olan biri için en finansal mantıklı olmasıdır. Neden? Niye? Çünkü güneş enerjisine geçiş, şebeke enerjisini güneş enerjisi ile değiştiriyor ve kullacılar  bu enerji için daha az ödeyerek bu yatırımın geri dönüşünü görmelerini hedefliyoruz. 1000 liralık  bir fatura, konut güneş enerjisi müşterilerinin güneş tasarruflarını göreceği eşiktir. Bir müşterinin ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak güneş enerjisine geçmenin birkaç yolu vardır.

Asıl hedef, şu anda ödediğinizden daha az ödemek, elektrik ücretinizi kilitlemek ve kendi temiz enerjinizi yerinde üreterek paradan tasarruf etmektir.

Ne tür bir çatıya sahipsiniz ?

Güneş panelleri, kompozit veya asfalt shingle, beton kiremit veya kenet metali gibi güçlü, dayanıklı çatı kaplama malzemeleriyle en iyi şekilde çalışır. Ahşap sarsıntısı ve arduvaz kiremit gibi çatı kaplama malzemeleri için veya harç veya kompozit metal/taş kaplı çelik ile kilden yapılmış çatılar için, yine de güneş enerjisine gidebilirsiniz, ancak bunlara güneş panelleri kurma deneyimine sahip bir güneş enerjisi profesyoneli seçmek istersiniz. çatı türleri. Ayrıca, güneş enerjisi tesisatçınızın kullanmayı planladığı montaj donanımının türü de önemlidir.

Çatınızın değiştirilmesi gerekiyor mu?

Güneş panellerinin beklenen kullanım ömrü 30 yıl olduğundan ve gereksiz yere onları sökmek istemeyeceğiniz için, ömrünün sonuna yaklaşan bir çatıyı güneş enerjisi kurulumunu yapmadan önce değiştirmek iyi bir fikirdir. İyi durumda olan ve yakın gelecekte değiştirilmesi gerekmeyecek çatılara güneş panelleri kurulmalıdır. Yüksek verimli güneş panellerinden elde ettiğiniz tasarrufların, kurulumdan sonra beş yıl gibi kısa bir sürede yeniden çatı maliyetini karşılayabileceğini düşünürsek, güneş enerjisi kurulumunuzdan önce gerekli çatı kaplama işlerini yapmak buna değer olabilir.

Çatınız ne kadar güneş ışığı alıyor?

Evinizin güneş enerjisi için iyi bir aday olup olmadığını görmek için Google’ın Sunroof Projesi gibi bir güneş paneli uygunluk kontrol aracını deneyin. Ardından, evinizin yönünü (güneye bakan güneş panelleri daha fazla enerji yakalar), çatı açısını ve çatınızın ailenizin enerjisini karşılamak için yeterli güneş ışığı alıp almayacağını görmek için ağaç gölgesini kontrol etmek için evinizi ziyaret edecek bir uzmanla güneş enerjisi danışmanlığı için bir randevu ayarlayın. ihtiyaçlar. Eviniz ne kadar doğrudan güneş ışığı alırsa, paneller o kadar fazla güç üretecektir.

Yerel ikliminiz nasıl?

Güneş enerjisi Karadeniz gibi  yağışlı Antalya gibi aşırı sıcak yerlere kadar her türlü iklimde  enerji üretilebilir. Solar uygunluk kontrol araçları, bunun evinizdeki güneş enerjisini nasıl etkileyebileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Yüksek verimli güneş panelleri, doğrudan ve dolaylı güneş ışığını elektriğe dönüştürür, böylece bulutlu günlerde bile çalışırlar. Bir güneş danışmanı, güneş enerjisi kullanmaya karar vermeden önce potansiyel tasarrufları görebilmeniz için sisteminizin üreteceği enerji miktarını tahmin edecektir.

Bölgeniz şiddetli hava koşullarına yatkınsa, eviniz için düşündüğünüz panellerin dayanıklılık derecesini kontrol edin.